Podsumowanie projektu „Matka dziecka niepełnosprawnego – siła i moc każdego dnia”

W dniu 16 styczna 2026 roku zebraliśmy się w przestrzeniach SKENDE Shopping aby podsumować i jednocześnie świętować nasz wspólny projekt „Matka dziecka niepełnosprawnego – siła i moc każdego dnia”, który odbywał się w  Szwedzkim Stole w okresie od 26 września do 12 grudnia 2025 roku.

Miło było nam gościć  na naszym spotkaniu przedstawicieli Urzędu Miasta Lublin  – dyr. Wydziału ds. ON Panią Joanną Olszewską.

W imieniu Marszałka Województwa Lubelskiego przybyły  władze Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Lublanie  w osobach Pani Wicedyrektor Marty Rak i Pani Wicedyrektor Edyty Filipczak

Lubelskie Forum Organizacji Osób Niepełnosprawnych w Lublinie reprezentowała Pani Prezes Anna Bieganowska – Skóra i Agnieszka Ciecierska- Gałązka.

Grono gości dopełniły nasze Uczestniczki projektu „Matka dziecka niepełnosprawnego – siła i moc każdego dnia” oraz nasz  Zespół Prowadzących warsztaty, wybitne grono specjalistów, który dokonał podczas siedmiu spotkać prawdziwej rewolucji ….

Możemy śmiało podkreślić, że to był bardzo dobry czas, pełen emocji, nauki i nowych doświadczeń zarówno dla Uczestniczek projektu jak też dla Nas całego zespołu  Fundacji „HERπK”.

Trzy kobiety ubrane w niebieskie fartuchy Herk stoją obok siebie w pomieszczeniu, uśmiechając się do kamery.
Cztery kobiety w fartuchach siedzą wokół stołu, mieszając jedzenie w blasze do pieczenia, w kuchni z roślinami na ścianie w tle.
Trzy kobiety w fartuchach stoją przy blacie kuchennym. Jedna z nich układa pokrojone jabłka na blasze do pieczenia, podczas gdy pozostałe obserwują. W tle widoczny jest sprzęt kuchenny i półki.

Nasz pomysł stworzenia warsztatów dla Mam dziecka niepełnosprawnego, który miał być tylko kilkugodzinną odskocznią od codzienności, stał się projektem, który uzyskał dwa honorowe patronatyPatronat Prezydenta Miasta Lublin Pana Krzysztofa Żuka oraz Patronat Marszałka Województwa Lubelskiego  Pana Jarosława Stawiarskiego. Dostaliśmy wsparcie finansowe w postaci grantu na wykonanie projektu od ROPS w Lublinie, co było dla nas bardzo budujące.

Jest nam ogromnie miło, że nasz pomysł spotkał się z  uznaniem  i został zauważony jako pionierska inicjatywa skierowana do opiekunów osób z niepełnoprawnościami. Ale najbardziej ciszy nas fakt, ze realnie mogliśmy stworzyć przestrzeń do umocnienia kręgu kobiet z podobnymi doświadczeniami  życiowymi. Umożliwiliśmy spotkanie kilku pokoleń Mam , kobiet które mają zaszczyt być matką dziecka niepełnosprawnego . Tak to jest zaszczyt być matką, która ma siłę i moc dźwigać każdego dnia bardzo trudne rodzicielstwo.

Ten stan rzeczy sprawia, że taka Matka zapomina o sobie , o tym , że jest kobietą, która czuje, kocha ale też w swojej bezsilności nienawidzi ,ma żal i pretensję o to dlaczego właśnie to ją spotkało i jej dziecko ? W biegu codzienności tłumimy swoje lęki , przeżycia , wypalamy się, ale cały czas działamy w trybie przetrwania dla naszego dziecka. Musimy jednak pamiętać, ze wszystko ma swoją datę ważności.

Dlatego bardzo ważne jest zadbanie o siebie, o zdrowie a także  o swój dobrostan, swoje szczęście. Bo tylko szczęśliwa  i spełniana Mama może dać szczęcie swojemu dziecku.

Tutaj w Szwedzkim Stole przez 7 spotkań było bardzo dużo szczęścia , radości i miłości. To tutaj za sprawą  naszych  specjalistów od zadań niemożliwych do realizacji zadziały się cuda i magia.  Były łzy , żale ale też śmiech i radość. Dużo cennej  wiedzy i ukojenie duszy u Naszej psycholog  Pani Ewy Beer, poskromnienie emocji z Psycholog Panią Krystyną Wójcik. Relaks i  zabawa na zajęciach masażu i jogi twarzy z Panią Moniką Trypuz .  Nasze uczestniczki wykazały się kulinarnie  gotując zdrowe dania pod okiem Pani Kingi  Głaszewskiej – Furman Dietetyka Dobrych Myśli , od której uzyskały bardzo dużo cennych porad dotyczących dbania o zdrowie.  Był czas zadbania o  siebie z Naszą Kosmetolog Panią Dagmarą Frankowską a na koniec  twórcze tworzenie siebie na zajęciach z neurografki z Panią Małgorzatą Piotrowską.  To tutaj zaszła integracja przy kawie i dobrym ciastku , często przyniesionym przez nasze Mamy aby podzielić się tym co dobre. To tutaj podczas rozmów na przerwach kawowych nasze Uczestniczki dzieliły się swoim życiem i  jednocześnie odpoczywały od codzienności.

Cztery kobiety siedzą przy stole z lustrami i kosmetykami, uśmiechając się i ciesząc się wspólną aktywnością w oświetlonym słońcem pokoju.
Starsza kobieta uśmiecha się, siedząc przy stole z butelkami wody i szklanką; odbicie innej kobiety pojawia się w lustrze na pierwszym planie.
Cztery kobiety siedzą przy stole przed lustrami, każda z nich zakrywa czoło jedną ręką, a w tle widać zieloną ścianę porośniętą liśćmi.

Wyniki przeprowadzonych ankiet na zakończenia projektu „Matka dziecka niepełnosprawnego – siła i moc każdego dnia” jednoznacznie pokazały, że nasze warsztaty bardzo się podobały – 99,9% to ocena celująca dotycząca oceny programu szkoleniowego i organizacji warsztatów,

Podczas warsztatów zdecydowanym wzorem osobowym była nasza Pani Psycholog Ewa Beer– zajęcia wywarły bardzo duże wrażenie na Uczestniczkach. Należy pokreślić, że odbywały się one na każdym spotkaniu i tworzyły zamknięty cykl. To tylko podkreśla jak ważne jest wsparcie psychologiczne dla Mam dziecka niepełnosprawnego.

W odpowiedziach na stwierdzenia w ankiecie nasze Mamy podkreśliły 100% tak:

„Jestem zadowolona, że brałam udział w projekcie „Matka dziecka niepełnosprawnego – siła i moc każdego dnia”

„Moje samopoczucie i wartość jako Matki dziecka niepełnosprawnego na warsztatach zostało podbudowane”

„Poznałam inne Mamy dziecka niepełnosprawnego, odnalazłam wsparcie w kręgu kobiet o podobnych przeżyciach”

„Czas spędzony na warsztatach pozwalał mi złapać oddech i chwilę wytchnienia od codzienności”

„Polecę innej Mamie dziecka niepełnosprawnego warsztaty organizowane przez Fundację „HERπK”

Na pewno nasze warsztaty nie wyczerpały wszystkich tematów , gdyż nasze Uczestniczki wskazały w swoich odpowiedziach ,że chciałyby uzyskać informacje na temat zabezpieczeń prawych i ochrony  dla swoich  niepełnosprawnych  dzieci , więcej treści w zakresie wsparcia w tym psychologicznego, zdrowotnego. Tematy  dotyczące trudności rodzicielstwa w aspekcie dziecka niepełnosprawnego , rodzeństwo dziecka niepełnosprawnego  ale także zajęcia manuale takie jak florystyka.

Dla Fundacji „HERπK” te informacje zwrotne są motywacją do podjęcia jeszcze większych starań i wysiłku w kierunku tworzenia kolejnych warsztatów tego typu , poszerzonych o nowe obszary tematyczne .

Na pewno biedzimy chcieli  kontynuować naszą misję i dalej wspierać Mamy i całe rodziny z obszaru  OzN.

Trzy kobiety siedzą przy stole z lustrami, wykonując przesadne wyrazy twarzy z dłońmi na twarzach. W tle widoczne są duże zielone liście.
Grupa ludzi siedzi przy długim stole z lustrami i produktami do pielęgnacji skóry, słuchając instruktora stojącego z przodu w pomieszczeniu z pionową ścianą ogrodową.
Pięć kobiet siedzi przy stole przed lustrami, uśmiechając się i śmiejąc, z roślinami w tle i światłem słonecznym wpadającym do środka.

Dziękujemy Włodarzom Miasta Lublin za objęcie nas honorowymi patronatami.

Fundacja „HERπK” chciałaby bardzo podziękować za tak pozytywną odpowiedz na nasz projekt.

 Dyrekcji SKENDE Shopping za możliwość zorganizowania w klimatycznym miejsku – Szwedzkim Stole  naszego projektu.

 Spółdzielni Mleczarskiej  Bieluch z Chełma  za wsparcie naszych  warsztatów  kulinarnych.

Dziękujemy LFOON za budujący artykuł o naszej misji, który pod koniec grudnia 2025 roku ukazał się na niepelnosprawnilublin.pl.  

Szczególne podziękowania kierujemy ku  Pani Natalii Wierzbickiej , naszej wspanialej  fotograf, która pokazała nas światu. To dzięki  niej powstały niezapomniane  fotografie będące  pamiątką   i wspomnieniem tych pięknych chwil.

Kłaniamy się nisko Naszej kadrze prowadzącej za profesjonalizm , wysoką kulturę osobistą prowadzonych zajęć i moc empatii jaką wnieśli na każde spotkanie. 

I wreszcie  dziękujemy  naszym Mamom za zaangażowanie , obecność , zaufanie i otworzenie się na nowe doświadczenie.  

Z wyrazami szacunku

Fundacja „HERπK”

Videorelacje